Dobogós helyen Magyarország a földrajzi árujelző oltalmak rangsorában

A Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) adatai szerint 2023-ban Magyarországra összesen 7290 földrajzi árujelző oltalma terjedt ki. Ez a nemzetközileg is kimagasló szám:

  • az Európai Unió minden tagállamára kiterjedő, borokra, szeszes italokra és mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós földrajzi árujelzőkből, melyek kapcsán az SZTNH sikeres együttműködést folytat az Agrárminisztériummal,
  • a Lisszaboni Rendszerből származó nemzetközi földrajzi árujelzőkből,
  • a nemzeti rendszerből származó földrajzi árujelzőkből,
  • valamint Magyarországnak Svájccal és Portugáliával kötött bilaterális megállapodásaiból származó földrajzi árujelzőkből tevődik össze.

Hazánk élvonalbeli helyét az Európai Unióban és a Lisszaboni Rendszerben való tagsága alapozza meg. Pozíciónkat a rangsorban a jövőben támogatni fogja az idén december 1-jétől, kézműves és ipari termékekre egyaránt igényelhető uniós földrajziárujelző-oltalom, amelynek köszönhetően az olyan magas színvonalú, hagyományos magyar kézműves és ipari termékek is EU-s oltalomban részesülhetnek, mint például a herendi porcelán vagy a halasi csipke. Az új oltalom egyúttal azt is jelenti, hogy új feladatkör jelenik meg hivatalunknál.

 

 

2025/01/08